Ugrás a fő tartalomra

Egy biztonságról szóló előadásról...

Két nappal ezelőtt a munkahely biztonsággal foglalkozó emberkéi szerveztek egy előadást. Illetve ez egy előadássorozat egyik eleme volt, de jómagam egyelőre mint hallgató csak erre lettem delegálva. Az előadást a Symantec szakemberei tartották. Szerintük ők a világ No1 biztonsági cége, dehát az egészséges önbizalom mindig jól jön.

Az előadók látványos prezentációsorozatot tartottak, amelynek keretében belül nem csak egyszerű prezentációkon keresztül ismertették a legfőbb kockázati tényezőket és a rájuk kínált megoldásokat, hanem videó és animációs megoldásokat is alkalmaztak. Ugyanakkor virtualizációs megoldás segítségével élő bemutatót tartottak, milyen egyszerű bejutni valaki másnak a számítógépére, még akkor is, ha azt Avast! és ZonaAlarm védi (illetve jelen esetben nem védi..).

Az előadás legfontosabb tanulsága, hogy az elmúlt évtizedben a rosszindulatú kódok száma exponenciálisan növekszik. Míg régebben főleg amatőrök írták a káros kódsorokat, és céljuk legfőképpen programozói hírnév szerzése volt, mostanra ezek a programozók már profik, üzletszerűen dolgoznak, megrendelésre, támadásaik célzottak, megbízásos alapúak. Mindez egy igen erős feketegazdaságot jelent, amely a háttérben munkálkodik. Jellemzően adatlopásra irányulnak, illetve munkaellehetetlenítés a cél, például egy rendszer megbénításával.

A támadások alapvetően webalapúak. Egyik legtipikusabb formája, hogy a webszervert fertőzik meg, így a weboldalakat kiszolgáló az egyes weblapokba belefűzi a káros kódsort, amely az oldal megtekintésekor átkerül a látogató gépére. Szintén tipikus eszköz az adathalászat, amikor hamis (fake), az eredeti oldalt kinézetében lemásoló oldalak segítségével próbálják beszerezni a gyanútlan látogatótól annak különböző adatait (pl. jelszó, azonosító, stb). A harmadik legsikeresebb fertőzési stratégia az „elhagyott eszköz” módszere. Ennek lényege, hogy a fertőző kódot például egy USB kulcson helyezik el, és azt „elveszítik” az adott cég egyes osztályain (pl. IT, ott biztos rögtön rákapnak), várva, hogy valaki megtalálja, és az emberi kíváncsiságra építve azt egy céges gépbe dugja. A csatlakozás pillanatában a kód felkúszik az érintett gépre, és máris megkezdi munkáját (pl. adatkutatás, billentyűzetfigyelést, sbt).

Az előadáson bemutatásra került, hogy valakinek a számítógépére történő bejutás napjainkban már nem követel meg programozói ismereteket. Kész alkalmazások állnak rendelkezésre, amelyek segítségével akár pár egérkattintással teljesen átvehetjük a kontrolt egy másik gépen, vagy csak bepillantást nyerhetünk a rajta futtatott alkalmazásokba esetleg belekukkanthatunk a megfigyelt állományaiba. Ez már önmagában mutatja, hogy szervezett tevékenységről van szó, hiszen a programot valaki elkészítette, azt valaki más alkalmazza, aki adminisztrátorok segítségével végezhetik a dolgokat, míg egy másik csapat az így begyűjtött adatokat elemezheti, és így tovább.

Ugyanakkor statisztikai adatokat is láthattunk, melyből kiderült, hogy spam fertőzöttség tekintetében 5. helyen van Magyarország, míg botnet hálózatok tekintetében 7. Természetesen láthattuk, hogy az alkalmazások tekintetében a Microsoft termékek jelentik a legnagyobb veszélyt a megfertőződésre (nagyjából a 60-70%-os veszély), ugyanakkor jelentős volt (15%) a Java alkalmazások veszélyességi faktora is. Elhangzott, hogy immár az PDF állományok is tartalmazhatnak káros kódokat, és természetesen a Flash-t is megemlítették, de a kördiagramon 1-2% volt a jelentősége.

A Symantec szószólói a fentiek mellett kihangsúlyozták, hogy hibátlan program természetesen nem létezik, és többnyire nem maguk a kódok a felelősek, hanem azok ellenőrizetlensége. Napjainkba jelentős szerepet kapnak szabad fejlesztő felületek, de az ezek alá készített programokat senki nem validálja.

Előadássorozat végén megkértek minket, hogy vegyük el, és nézzük át a biztonságos internetezés szabályait tartalmazó kis brossurát, amelyet az Országos Rendőr-főkapitányság és a Budapesti Rendőr-főkapitányság a Symantec szakembereivel együttműködve hozott létre, és amelynek részletesebb hátterét a www.biztonsagosbongeszes.org webcímen lehet megtekinteni.

Így a legvégén még megjegyezném zárójelben, hogy az előadáson elhangzottak kísértetiesen hasonlított Az internet sötét oldala című könyvben olvasottakra, amelynek olvasása után mindenki kihúzza a gépből az UTP kábelt. Biztos az előadók is olvasták...)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

kooperatív <> kollaboratív

A főiskolai tanulmányaim alatt a napokban előkerült, hogy össze kellett hasonlítani a kooperatív illetve a kollaboratív tanulást. Ha már ott megtettem, akkor miért ne tenném itt közre, hogy ott mit írtam. Mindenek előtt tisztázni kell, mit is értünk a két fogalom alatt. Aki részletesebben kíváncsi, annak javaslom Dorner Helga írását , de azért röviden összefoglalnám: A kollaboráció olyan szervezett, szinkron tevékenység, amely egy adott problémára vonatkozó közös elgondolás kialakítására és fenntartására irányul. Csoporttanulás esetén a csoporttagok kölcsönösen részt vesznek a munkában, amely egy közös probléma megoldására irányul. A munkamegosztás spontán, a kiosztott szerepek cserélődhetnek attól függően, hogy milyen tudáselemmel járulhat hozzá az adott munkafolyamathoz. A kooperatív tanulás folyamata során a tanulás az egyén szintjén valósul meg. A tanulók egymaguk dolgoznak fel egy-egy témát, és a tanulás eredményét, a leszűrt tanulságokat egyenként prezentálják. Csoporttanulás ese...

IOTA Tax Professional Learning & Developer Forum - Day 2

Túl a második napon ideje azt is összefoglalni picit. A reggel az elektronikus Észtországgal kezdődött, melyben a magam kocka e fejével azt hiszem nagyon jól tudnám érezni magam, csak ne ennének ennyi halat. Szóval itt lehet szavazni, adót bevallani az erdő közepéről egy okostelefonnal is zsebünkben. Van itt e-Egészségügy, e-Ticket a buszra, és az egész adathalmazuk tárolása érdekében felhasználják a felhőt, azaz szerte a világon vannak adatparkjaik, adatnagykövetségeik. Ezt követte a szekciós ülések, melyben én éppen betekintést nyerhettem Finnországban már a tréning képzésekhez is kapcsolják az online meeting eszközöket (MS Lync), majd utána a szlovákok Moodle rendszerét néztem élesben, hogy végül a magunk responsive, html5 és programozási tudást nem igénylő megoldását prezentáljam. Végül a generációkról eset szó, oly módon, hogy lehetett kérdéseket, problémákat bedobálni, és mindenki dönthetett kinek próbál meg ötleteket adni. De ez a rész már olyanannyira elsikkadt, hogy még a vi...

IOTA Tax Professional Learning & Developer Forum - Day 1

A nap, amely a fórum felvezetése volt, a nap, amelyen rájöttem, hogy Svájcban sincs minden rendben, a nap, amelyen kiderült, hogy a hivatal mindenütt hivatal, és a problémák közösek és hasonlóak. No meg emellett persze sok szép vezetőképző programba is bepillantottam, és az EU-s konpetenciakeretrendszer és a vezetőképző programcsomag is bemutatásra került, itt van, sziasztok, ha akarjátok használjátok.